بی ام و سری 3 - سدان جمع و جور و لوکس - بخش اول

در این رشته مقاله قصد داریم با تمرکز بر روی یکی از محبوب ترین سری های بی ام و یعنی سری 3، نگاهی با دقت به اتاق های مختلف آن داشته باشیم. در بخش اول به معرفی اتاق های E21، E30 و E36 می پردازیم

دنده معکوس| به نوعی سری 3 یکی از محبوب ترین سری های بی ام و به شمار می آید، این سری با اتاق های مختلف یادآور خاطرات پخش سریال پرطرفدار هشدار برای کبری 11 برای ما ایرانیان است که در آن انواع مدل های این سری در اتوبان های آلمان با سرعت حرکت می کردند.

Series 3 در تمام طول تولید خود با توجه به اسپرت بودن و همچنین برخورداری از امکانات لوکس یکی از انتخاب های مردم بوده. شرکت خودرو سازی بی ام و - BMW در سال 1975 یعنی حدود 50 سال پیش تصمیم به ساخت یک خودرو سدان با سایز کوچک، با موتوری پرقدرت گرفت و به نوعی سری محبوب 02 (بی ام و 2002 را شاید یکی از پرخاطره ترین ماشین های ایران در زمان قدیم یاد کرد.) را بازنشسته کرد و با این کار پرفروش ترین و محبوب ترین سری خودرویی BMW متولد شد.

نسل اول (E21) - سال 1975این خودرو ساز نسل اول سری 3 را به صورت سدان دو درب طراحی کرد که با کد E21 شناخته می شود و در ابتدا تولید تمامی مدل ها از یک موتور 4 سیلندر کاربراتوری بهره می بردند اما با این حال در ادامه سال، BMW نسخه سوخت مستقیم و شش سیلندر سری 3 را نیز به مشتری ها عرضه کرد. تولید این خودرو تا سال 1983 ادامه داشت و بر اساس موزه طراحی لندن E21 یکی از پنجاه خودرویی است که جهان را تغییر داده.

جالب است بدانید در آن موقع هیچ نسخه M برای این خودرو در نظر گرفته نشده بود. از انواع مدل های معرفی شده این اتاق نیز می توان به 315، 316، 318، 318i، 320، 320i، 323 و 323i اشاره کرد.

نسل دوم (E30) - سال 1982تنها یک سال مانده تا بازنشستگی نسل اول، بی ام و نسل دوم سری 3 را با ظاهری جدید و مدرن به نسبت نسل قبل معرفی کرد. این نسل هم مانند نسل قبل ابتدا سدان دو درب بود و در سال بعد تولید نسخه های 4 درب آن شروع شد. این نسل اولین نسخه ایی بود که مشتری ها قابلیت انتخاب موتور دیزلی داشتند و اتاق آن هم به عنوان سدان و هم به عنوان استیشن واگن در دسترس بود. بی ام و با دیدن پتانسیل بالای این سری برای قدرت، نسخه M سری 3 را به بازار معرفی کرد. این نسخه که یکی از نسخه های خاص و کمیاب E30 است دارای سپر و موتور متفاوت است.

سیستم تعلیق M به کلی تغییر کرده و به راحتی نسخه های عادی نیست و حالت اسپرتی و خشک آن مناسب پیچ و خم های جاده ایی بود. موتور 2.5 لیتری 6 سیلندر آن توانایی تولید 235 اسب بخار قدرت در دور 6750 را داشت و به راحتی یکی از سریع ترین های جاده در آن زمان بود.


نسل سوم (E36) - سال 1990

بعد از موفقیت های پی در پی بی ام و با سری 3 حالت نوبت به ظاهری جذاب و مناسب دهه 90 میلادی بود. نسل سوم با نسل قبلی تفاوت های ظاهری بسیاری داشت اما با تمام این تغییرات اصالت بی ام و در E36 کامل مشخص بود.

E36 علاوه بر مدل های سدان، کوپه، سقف جمع‌ شونده یا کانورتیبل، استیشن واگن در اتاق هاچ بک نیز عرضه شد و اولین سری 3 یی بود که با گیربکس 6 سرعته دستی و بعد ها با 5 سرعته اتوماتیک به بازار عرضه شد. یکی از مزیت های آن هم بهبود قابل توجه سیستم تعلیق به نسبت قبل بود.

در این مقاله نسل های ابتدایی سری 3 این کمپانی مشهور را معرفی کردیم و در مقاله های بعدی به ادامه آن ها می پردازیم. اگر صاحب یکی از خودرو های معرفی شده بالا هستید و به دنبال تعمیرگاه می گردید می توانید از بخش منو و خودرو های آلمانی، صفحه تعمیرگاه بی ام و در تهران را مشاهده کنید.

گردآوری و ترجمه از صفحه ویکیپدیا سری 3