وام 150 میلیونی / وام فوری / وام بدون ضامن / وام بدون سپرده

وام 150 میلیونی فوری؛ بدون ضامن و سپرده + جزئیات

برای دریافت وام باید یک لیست بلندبالا داشته باشید و مدارک جمع کنید اینجا چند نمونه وام را بررسی کردیم.
وام فوری

زندگی رنگی به نقل از سلام نو | آمارهای پیرامون این موضوع حاکی از آن است که شعب بانک‌های مختلف در سراسر کشور سلیقه‌ای عمل کرده و فرآیند وام‌گیری را به اشکال مختلفی اجرا می‌کنند. در این گزارش میدانی «سلام نو» اخذ وام‌های اشتغال‌زایی، فرزندآوری و ازدواج را در ۸ شعبه از بانک‌های شهر، پارسیان، دی، صادرات، تجارت، آینده، کشاورزی و سپه مورد بررسی قرار داده است.

وعده تا واقعیت اخذ تسهیلات

در ماه‌های اخیر، وام کارآفرینی یا اشتغال‌زایی برای افرادی که به تازگی دوران کارآموزی خود را به پایان رساندند و به دنبال سرمایه اولیه برای راه‌اندازی حرفه خود هستند سروصدای زیادی به پا کرد؛ چرا که آنها تصور می‌کردند که مدارک مورد نظر برای اخذ این وام تنها شامل جواز کسب، مدارک مربوط به حرفه مورد نظر، ضامن و... است، اما در واقعیت برخی شعب این موارد را کافی نمی‌دانند. ضمنا مهلت ثبت‌نام این وام تا تیر ماه ۱۴۰۲ بوده است.

گزارش میدانی «دنیای‌اقتصاد» حاکی از آن است که بانک‌های نامبرده، به جز بانک دی و بانک شهر، در صورتی این تسهیلات را به مراجعین پرداخت می‌کردند که از سه نهاد «بنیاد برکت»، «بهزیستی» و «کمیته‌امداد» معرفی‌نامه ارائه می‌کردند و در این صورت فرآیند پرداخت تسهیلات آغاز می‌شد. اما در صورتی که افراد عادی با مدارک مورد نیاز به بانک مراجعه کنند و درخواست وام اشتغال‌زایی داشته باشند، ارائه تسهیلات به آنها غیرممکن است. برای درک بهتر این موضوع باید به گفت‌وگوی«دنیای‌اقتصاد» با مسوولان حوزه تسهیلات نگاهی انداخت.

برای دریافت وام کارآفرینی تا تیر ماه۱۴۰۲ چه مدارکی نیاز است؟

از بنیاد برکت معرفی‌نامه دارید؟

خیر

متاسفانه درصورتی این وام به شما تعلق می‌گیرد که شما از بنیاد معرفی‌نامه داشته باشید. هر زمان که این نامه را ارائه دهید، پرونده برای شما تشکیل شده و سپس بنیاد مشخص می‌کند که چه میزان وام به شما تعلق می‌گیرد.

سقف این وام چقدر هست؟

برای اشخاص حقیقی حدود ۱۵۰ میلیون تومان و برای اشخاص حقوقی کارفرما به ازای هرکارگر و کسب و کاری که قصد راه‌اندازی آن را دارد، وام دریافت می‌کند که این مبلغ حدود ۵۰۰ میلیون تومان است.

چه ضمانتی برای تسهیلات لازم است؟

برای وام ۱۵۰ میلیونی، ۲ ضامن با کسر از حقوق و باقی مدارک و برای وام‌های بالاتر از این مبلغ بستگی به ضمانت کارفرما دارد. بعضی افراد به جای ضامن کسر از حقوق، وثیقه‌های ملکی با ارزش بسیار بالا را ضمانت می‌گذارند. این شرایط گاهی قابل تغییر است.

بازپرداخت این وام چند ماهه است؟

۳۶ ماهه.

نرخ سود آن؟

۴ درصد.

وام فرزندآوری چطور؟

به ازای فرزند اول ۳۰ میلیون، فرزند دوم ۶۰ میلیون، فرزند سوم ۹۰ میلیون، فرزند چهارم ۱۲۰ میلیون و با توجه به اینکه فرزند چندم خانواده باشد مبلغ این وام تغییر می‌کند. بازپرداخت آن نیز متغیر خواهد بود.

سود این وام چقدر است؟

۴ درصد.

برای وام ۳۰ میلیونی فرزندآوری ضامن کسر از حقوق لازم است؟متقاضی اگر دسته چک داشته باشد و دارای رتبه اعتباری A وB باشد شرایط قابل تغییر است.

کلاف سردرگم دریافت تسهیلات

این گزارش تاکید می‌کند که متقاضی برای اخذ تسهیلات خردی چون وام ۳۰ میلیونی فرزندآوری یا وام اشتغال‌زایی، باید تمامی شعب بانک‌ها را در محدوده مکانی خود مورد بررسی قرار دهد؛ زیرا بازپرداخت و شرایط ضامن‌ها برای دریافت وام اشغال‌زایی و فرزندآوری در شعب یکسان نیست. از این رو نتایج گزارش میدانی دنیای اقتصاد با گفت‌وگو با مسوولان شعب بانک‌ها به این ترتیب است: مسوولان بانک صادرات اظهار کردند که بازپرداخت وام ۱۵۰ میلیون کارآفرینی ۷ساله است. همچنین مقام مسوول اعلام کرد برای اخذ وام فرزندآوری، فرد متقاضی با رتبه اعتباری A و B نیز باید برای خردترین وام (۳۰میلیونی/ فرزند اول) ضامن دارای کسر از حقوق داشته باشد.

در این میان بانک پارسیان تاکید کرد ضامن می‌تواند بازنشسته باشد، اما محدودیت سنی دارد و سن او نباید از ۷۵ سال بیشتر باشد. همچنین این بانک اعلام کرد که باتوجه به اینکه برای دریافت وام اشتغال‌زایی نیاز به نامه بنیادبرکت، بهزیستی و کمیته‌امداد است، تاکنون برای شعبه مربوطه فردی را ارجاع نداده‌اند. مقام مسوول بانک پارسیان در خصوص بازپرداخت وام فرزندآوری گفت که این وام برای فرزند اول با مبلغ ۳۰ میلیون تومان و بازپرداخت ۳ ساله، فرزند دوم با ۶۰ میلیون تومان و بازپرداخت ۴ ساله، فرزند سوم با ۹۰ میلیون تومان و بازپرداخت ۵ ساله و... به ترتیب با افزایش مبلغ وام، یک‌سال به مدت زمان پرداخت آن اضافه می‌شود.

شواهد بیانگر این است که بانک شهر خدمات ویژه‌تری را برای تسهیلات کارآفرینی درنظر داشته است. معاون شعبه این نهاد اعلام کرد که «ما به مراجعانی که جواز کسب و مدرک فنی‌وحرفه‌ای خود را به بانک ارائه دهد، متناسب با سرمایه اولیه‌ای که برای ایجاد کسب و کار خود نیاز دارد وام می‌دهیم.» یافته‌ها نشان می‌دهد که مبلغ تسهیلاتی که به متقاضی تعلق می‌گیرد به ازای اشخاص حقیقی ۱۵۰ میلیون تومان و برای اشخاص حقوقی ۳۰۰ میلیون تومان است. اما در مقابل این مقام تاکید کرد برای دریافت وام‌های کارآفرینی از ۱۵۰ تا ۳۰۰ میلیونی، ضامن‌ها باید ۲ نفر و حتما کارمند رسمی دولت باشند. وی در ادامه افزود که «بازنشستگان در صورت کفاف حقوقی نیز می‌توانند با فیش کسر از حقوق عهده‌دار ضمانت تسهیلات باشند.» مدت زمان بازپرداخت این تسهیلات نیز حدود ۵ سال است. سود این تسهیلات در صورت خوش حسابی ۴‌درصد و درصورت تعویق درپرداخت وام سود آن به ۱۲‌درصد نیز خواهد رسید. او در خصوص وام فرزندآوری نیز گفت: والدین پس از ثبت‌نام در سامانه وام ازدواج و فرزندآوری می‌توانند با ارائه مدارک خود به بانک، ظرف مدت یک هفته تا یک ماه تسهیلات خود را دریافت کنند.»

بازار