دکلره در خانه / بهترین روش دکلره / چگونه از آسیب دلکلره به مو جلوگیری کنیم

بهترین روش دکلره در خانه

شاید شما هم به فکر افتاده باشید به جای صرف هزینه هنگفت برای رنگ و دکلره در آرایشگاه، این کار را خودتان در خانه با هزینه ای خیلی کمتر انجام دهید. اینجا برای شما مرحله به مرحله توضیخ می دهیم.
دکلره

زندگی رنگی | دکلره واژه‌ای است که خیلی از خانم‌ها با شنیدن آن یاد خاطرات بدی می‌افتند. هر کسی که موهای خود را رنگ کرده است از آرایشگر خود شنیده که برای اینکه موهای شما به این رنگ در آید، حتما باید دکلره کنید. ما در این مطلب می‌خواهیم همه چیز را درباره این کار برای شما بازگو کنیم.

حتماً تاکنون برای شما هم پیش آمده است که قصد بلوند کردن موی مشکی را داشته باشید. اگر این مو از قبل به رنگ مشکی درآمده باشد، بدون شک پس از استفاده از طیف رنگ طلایی برای بلوند کردن مو،‌ رنگ نهایی مو نارنجی می‌شود. این‌جاست که دکلره کردن مو اهمیت خود را نشان می‌دهد. در واقع این‌گونه باید گفت هر زمان قصد داشتید رنگ مو را سه پایه کم‌رنگ‌تر از رنگ فعلی آن کنید، حتماً باید دست به دامان دکلره مو شوید.

به فرآیند خارج کردن پیگمِنت‌های رنگی مو از ساختمان آن و بی‌رنگ شدن تدریجی مو در پایه‌های مختلف را دکلره کردن مو می‌گویند. این عمل که در فارسی همان معنای بی‌رنگ کردن مو را در ذهن تداعی می‌کند، از طریق شیوه‌های مختلفی انجام می‌شود. در این فرایند چند نکته حائز اهمیت است: یکی کیفیت مواد دکلره و دیگری مراقبت از مو بعد از انجام دکلره.

متأسفانه بر خی افراد به‌علت نداشتن آگاهی کافی در انجام دکلره به ریزش مو یا اصطلاحاً سوختن مو بعد از دکلره مبتلا شده‌اند. برای این افراد در گام اول استفاده از بهترین شامپو برای ریزش مو توصیه می‌شود. در گام بعدی ضروری است در صورتی که مایل هستید این کار را در منزل انجام دهید به نکات زیر توجه کنید.

فرایند انجام دکلره

برای دکلره کردن مو باید دو فرآیند اصلی را انجام دهید و سپس به سراغ رنگ مو بروید، این امر در زمانی که قصد داشته باشید رنگ بلوندِ ملایم‌تر یا تیره‌تر از رنگ فعلی موهای خود داشته باشید، حساسیت بیشتری پیدا می‌کند.

لازم به ذکر است اگر تاکنون تجربه‌ای در دکلره کردن مو ندارید،‌ حتماً برای بارهای اول از یکی از دوستان خود برای همکاری کمک بگیرید؛ چرا که به تنهایی نمی‌توانید قسمت‌های مختلف موی سر را از نزدیک ببینید و با این حساب، حضور یک نفر در کنار شما در دکلره مو کمک بزرگی به حساب می‌آید.

البته در نهایت باید به این نکته هم اشاره کرد که اگر به دنبال دکلره بی‌عیب و نقص موهای خود هستید، پیشنهاد می‌کنیم به آرایشگاه‌‌ معتبر مراجعه کنید چرا که بدون شک در دفعات اول دکلره ممکن است کار شما چندان هم تمیز و بی‌عیب از آب در نیاید.

اگر با در نظر گرفتن تمامی این نکات باز هم قصد دارید دل به دریا بزنید و به‌تنهایی دکلره مو را در منزل انجام دهید، بد به دل راه‌ ندهید و تا انتهای متن با ما همراه باشید.

ابزار مورد نیاز برای دکلره

 • یک یا دو حوله (نگران تمیز بودن حوله‌ها نباشید چرا که کثیف می‌شوند!)
 • یک کاسه چوبی یا پلاستیکی برای ترکیب مواد
 • یک پیراهن قدیمی و بلااستفاده (ترجیحا بدون یقه باشد)
 • یک برس کوچک غیر فلزی برای زدن مواد دکلره به مو
 • دستکش‌ لاستیکی
 • خط کش
 • شیر یا دوش آب
 • یک نفر بردست
 • ساعت برای محاسبه زمان
 • یک یا دو بسته مواد دکلره (اگر موهای بلندی دارید حتما دو بسته تهیه کنید) یا پراکسید هیدروژن و پودر دکلره.
 • بسته‌های حاوی مواد دکلره ترکیبات مناسب و به اندازه‌ای دارند و با هدف کاربرد آسان و راحت ساخته شده‌‌اند. اگر موهای شما از روی شانه بلندتر است، حتما دو بسته تهیه کنید. اگر پراکسید هیدروژن و پودر دکلره تهیه کردید، حتماً طرز تهیه این مواد را از فروشنده بپرسید. اکسیدان با چهار شدت مختلف در بازار موجود است، قوی‌ترین آن ۱۲ درصد است و ممکن است برای موهای بسیار تیره به کار بیاید. لازم به ذکر است که اکسیدان با درصدهای بالا، اثر سوزآوری برای پوست دارد و ممکن است به سوزش و خارش پوست منجر شوند. اکسیدان‌های ۳، ۶ و ۹درصد هم در بازار موجود هستند.

توجه: بدیهی است که پس از دکلره کردم مو دچار خشکی و وز شدید مو یا ریزش آن شوید. برای حل این موضوع باید از شامپوهای مخصوص موهای خشک یا مخصوص موهای رنگ شده استفاده کنید. اگر هم احیاناً پس از انجام دکلره دچار ریزش مو شدید لازم است در کنار روش های دیگر درمان ریزش مو از بهترین شامپو برای ریزش مو استفاده کنید.

معرفی انواع پودر دکلره

دکلره از مواد پراکسید ساخته شده است که در ترکیبات خود دو مولکول اکسیژن دارد. این ماده فقط با اکسیدان فعال می‌شود و اگر به آن فقط آب اضافه شود فعال نمیشود و عمل نمی‌کند. اگر بخواهیم آسیب‌های ناشی از پودر دکلره را کاهش دهیم باید به ترکیبات خود موادی بر پایه آب مثل سرم‌ها و یا مقداری آب اضافه کنیم تا ترکیبمان رقیق‌تر شود. از طریق دکلره میتوان ابتدا موها را بی‌رنگ کرد و سپس روی موهای دکلره شده و بی‌رنگ شده رنگ موی مورد علاقه خود را گذاشت.

پودر دکلره آبی

این پودر معمولاً برای اشخاصی که موهای سالم‌تر و قوی‌تری دارند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. پودر آبی از پودر سفید قوی‌تر می‌باشد، بنابراین در استفاده از آن باید توجه بیشتری کرد.

پودر دکلره سفید

این پودر برای اشخاصی که موهای حساس، شکننده و از قبل رنگ شده دارند مناسب است زیرا ضعیف‌ترین نوع دکلره می‌باشد. بنابراین، اگر حساس هستید که مواد شیمیایی قوی به مو شما آسیب نزند از این نوع محصول استفاده کنید.

پودر دکلره بنفش

پودر دکلره بنفش یک پودر دکلره بدون آمونیاک است که ضدنارنجی بوده و برای انواع مو به کار می‌رود. حتی برای رنگ‌بری موهای تیره و ضخیم که دکلره کردن آن‌ها به نسبت کاری دشوار است این ترکیب افاقه می‌کند. پودر دکلره بنفش خاصیت رنگ بری و روشن کنندگی مو‌ها را می‌تواند تنها در یک بار استفاده تا 8 درجه به طور فوق العاده‌ای تغییر دهد و ضمن دارا بودن پروتئین و مواد مغذی از موهای حساس و ضعیف هم محافظت می‌کند.

با استفاده از این محصول شما می‌توانید به راحتی رنگ‌بری و روشن کردن رنگ مو را انجام دهید و دیگر نگران آسیب‌های معمول ناشی از مصرف دکلره نباشید. همچنین پودر دکلره بنفش می‌تواند آسیب‌ها و نقص‌های استفاده از محصولات شیمیایی را به حداقل برساند.

اکسیدان مناسب دکلره کردن مو

اکسیدان پایه‌ی ثابت رنگ‌مو و دکلره مو است و می‌توان ادعا کرد اگر نباشد، کار شما بی‌ثمر خواهد شد! رنگ و اکسیدان مکمل یکدیگرند و کم ‌و کاستی هر یک از آنها شما را به نتیجه مطلوب‌تان نخواهد رساند.

اکسیدان در واقع و به بیان علمی‌تر یک کاتالیزور در فرآیند رنگ یا دکلره مو است و کمک می‌کند این فرآیند شیمیایی به درستی روی موهایتان انجام شود. به بیان ساده‌تر اکسیدان به رنگ مو یا پودر دکلره کمک می‌کند تا بتواند اثرش را روی موهای شما بگذارد. اکسیدان دارای ۳ نوع مختلف با درجات کاربری متفاوت است.

انواع اکسیدان‌ها عبارتند از:

 • اکسیدان ۶%
 • اکسیدان ۹%
 • اکسیدان ۱۲%

درجه اثربخشی هر کدام از این اکسیدان‌ها روی موها به ترتیب از ۶ به ۱۲ بیشتر می‌شود. یعنی عملکرد اکسیدان ۶% نسبت به عملکرد اکسیدان ۱۲% ضعیف‌تر است. در نتیجه اکسیدان ۶% برای موهایی مناسب است که تارهای نازک‌تری دارند و زودتر در مقابل عمل دکلراسیون رنگ می‌بازند.

مراحل دکلره مو در خانه

در انجام این کار به هیچ وجه عجولانه عمل نکنید. ابتدا دستورالعمل نوشته شده روی بسته‌بندی را با دقت بخوانید. از مدت زمانی که مواد دکلره باید روی موها قرار بگیرند کاملا مطلع باشید و در هنگام کار حتما زمان را در نظر بگیرید.

آماده سازی مو برای دکلره کردن

در مرحله اول ابتدا موهای خود را به طور کامل شانه کنید تا تمام گره‌های مو باز شده و موهایتان صاف و یکدست شوند و سپس به چند قسمت مختلف تقسیم نمایید.

تهیه ترکیب مواد دکلره مو

در مرحله دوم به ازای هر یک واحد از پودر دکلره باید دو واحد اکسیدان ( 6 در صد) استفاده کنید. این مواد را متناسب با اندازه و حجم موهای خود اندازه گیری کنید و درون کاسه پلاستیکی ( غیر فلزی ) بریزید و سپس با قلم مو مخصوص رنگ‌مو آن‌ها را ترکیب کنید. باید در هنگام استفاده از دکلره سرعت عمل بالایی داشته باشید. زیرا این مواد به سرعت با هوا واکنش نشان داده و ممکن است اثربخشی خوبی روی موها نداشته باشند.

تشخیص زمان

پس از اینکه موفق به انتخاب مواد دکلره شدید، دستکش به دست کرده و مواد را با هم ترکیب کنید. در این مرحله‌ عجله‌ای برای زدن این مواد به موهای سر نداشته باشید. در عوض، یک تکه مو را با عرض حدود یک سانتیمتر انتخاب کرده و زمان نشستن دکلره بر روی مو را محاسبه کنید. برای این کار هر دو یا سه دقیقه یک بار رنگ مو را با برداشتن مواد دکلره و خشک کردن مو بررسی کنید.

اگر رنگ به‌دست آمده با چیزی که در نظر شماست تفاوت داشت، مجدد مقدار کمی دکلره بر روی همان قسمت از مو بزنید. این نکته را هم در نظر داشته باشید که موهای خیس به طور طبیعی مقداری تیره‌تر به نظر می‌آیند. هدف این است که رنگ موی شما به زرد روشن تبدیل شود. در این‌جا یک بار دیگر تاکید می‌کنیم اگر متوجه هرگونه خارش یا سوزش غیرطبیعی شدید، فرآیند دکلره را متوقف کنید چرا که به احتمال زیاد، شما به این مواد حساسیت دارید.

روش دکلره کردن مو

اگر از نتیجه رنگ به‌دست آمده رضایت داشتید، زمان سپری شده را در نظر بگیرید و مواد دکلره را با خیال راحت بر روی سایر قسمت‌های مو بزنید. در زدن مواد به موها سعی کنید یک سانتیمتر بالاتر از محل رشد را دکلره نمایید. در این مرحله، باید مواد به صورت یکسان به تمامی موهای سر زده شود. اگر خاطر شما باشد در مرحله آزمایشی زمان دکلره را به‌دست آوردیم، بنابراین در زدن دکلره به تمامی قسمت‌های سر عجله‌ کنید تا از این زمان‌بندی عقب نمانید.

دقت کنید مواد دکلره با پوست سر تماس نداشته باشند. اجازه دهید قسمت‌های بالایی مو پس از دکلره، رنگ زرد به خود بگیرد سپس با تمرکز بیشتری موهای نزدیک‌تر به پوست سر را دکلره کنید. مو در قسمت‌های نزدیک‌تر به ریشه، سریع‌تر تغییر رنگ می‌دهد؛ بنابراین بهتر است تا مواد دکلره را (که میانه چندان خوبی هم با پوست سر ندارند) برای مدت کمتری در قسمت‌های ریشه مو استفاده کنید. پس از این‌که تمامی قسمت‌های موی سر را به مواد دکلره آغشته کردید، حتما دقت کنید این قسمت‌های مختلف، رنگ یکدستی گرفته باشند. موها در این حالت باید رنگی زرد و خمیری مانند گرفته باشد.

اجازه دهید مواد دکلره در این حالت به اندازه زمانی که برای موهای آزمایشی خود صرف کردید قرار بگیرند. هر چند لحظه یکبار، رنگ موها را بررسی کنید تا چیزی از قلم نیافتاده باشد. بد نیست بدانید کشیدن پلاستیک بر روی موها می‌تواند به کاهش زمان دکلره بیانجامد، از طرف دیگر، استفاده از سشوار هم در کاهش زمان دکلره مو تاثیر دارد.

شستشوی موها پس از دکلره

در نهایت، پس از این‌که احساس کردید دکلره مو به پایان رسیده‌ است، موها را کامل بشویید و بر روی مو حالت‌دهنده بزنید. البته این وضعیت برای زمانی است که قصد بلوند کردن یا رنگ کردن مو را در همان روز نداشته باشید. اگر هم در همان جلسه موها را رنگ کردید، پس از پایان فرآیند رنگ مو، حتما از حالت‌دهنده‌های غنی‌شده استفاده کنید تا رطوبت از دست رفته‌ تارهای مو تاحدودی بازگردد. استفاده از بهترین شامپو برای ریزش مو برای جلوگیری از ریزش مو بعد از دکلره به‌شدت توصیه می‌شود.

پیشنهاد می‌کنیم در این مواقع، قبل از شستشوی کامل مو،‌ اجازه دهید نرم‌کننده و حالت‌دهنده به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه روی سطح موی شما باقی بماند. نکات زیادی برای «رنگ کردن مو در منزل» وجود دارد که باید به آن‌ها توجه کنید.

در نهایت امیدواریم نکات مفید درباره بلوند یا دکلره کردن مو را با شما در میان گذاشته باشیم. اگر موهای کم‌پشتی دارید بهتر است قبلاً آن را با بهترین شامپو برای ریزش مو، تقویت کنید و سپس به فکر رنگ یا دکلره کردن آن بیفتید. در مقاله‌ی «راه های درمان ریزش مو » سایر روش‌های مفید درمان کم‌پشتی مو آمده است. این مقاله در بلاگ اردمی موجود است.