مجری زن / مجی صدا و سیما / مجری تلویزیون / استعفای مجری های زن از صدا و سیما

این پنج مجری زن برای همیشه از صداوسیما جدا شدند

کناره گیری مجری های تلویزیون از رسانه ملی یک سالی می شود که پررنگ تر شده است و حالا نگاهی می اندازیم به 5 مجری زن که با صدا و سیما خداحافظی کردند.
مجری زن  صدا و سیما

خبرآنلاین در گزارشی درباره مجری های مستعفی صدا و سیما نوشت: پس از تغییر شغل عاطفه میرسیدی بعد از بازنشستگی نگاهی انداختیم به خارج شدن پنج مجری زن از تلویزیون در پنج سال گذشته، که در ادامه می‌خوانید.

سال‌های قبل‌تر کمی اوضاع متفاوت بود، صداوسیما به مفهوم رسانه‌ای خودش مرجعیت و مخاطب داشت و مجریانی که اتفاقا طرفداران زیادی هم داشتند، دائم در حال رفت و آمد در تلویزیون بودند، اما به مرور زمان اوضاع تغییر کرد و کم کم مجریان هم کمتر شدند، این کاهش یا خود خواسته بود، یا ناخواسته، یعنی یا مجریان تصمیم گرفتند که به فعالیت خود با سازمان صداوسیما ادامه ندهند، یا سازمان صداوسیما علاقه‌ای به همکاری با آن‌ها نداشت.

مصداق‌های زن و مرد زیادی برای این ماجرا وجود دارد، اما بخاطر یک بهانه تصمیم گرفتیم تا به پنج مجری زنی که به تازگی از تلویزیون رفتند نگاهی بیندازیم، مجریانی که یا از ایران رفتند، یا در کشور ماندند و شغلشان را عوض کردند؛ اما در هر حال نشان دادند که پوشش آن‌ها مقابل دوربین تلویزیون با واقعیت کمی متفاوت است.

اقدام عجیب صدا و سیما / پخش صدای خواننده ممنوعه از شبکه دو + فیلم

عاطفه میرسیدی

یکی از مجریان سابق تلویزیون که همه او را با عنوان دکتر خبرنگار می‌شناسند، عاطفه میرسیدی است، کسی که از سال ۹۶ وارد پخش اخبار شد و سال‌ها سردبیری یک بخش علمی و فرهنگی را برعهده داشت که در گفت‌وگوهایش عنوان کرده بود این بخش برای گذراندن سال‌های پایانی نزدیک به بازنشستگی خوب است و در نهایت این پزشک، مجری و سردبیر اخبار علمی و پزشکی در سال ۱۴۰۰ با ۲۳ سال سابقه کار در صداوسیما بازنشسته شد.

حالا چرا این داستان را از عاطفه میرسیدی شروع کردیم؟ در روز‌های اخیر ویدئویی از عاطفه میرسیدی، مجری و خبرنگار سابق صداوسیما منتشر شد که او را با ظاهری متفاوت از آنچه تا به حال مقابل دوربین دیده بودیم، مشاهده کردیم. ظاهر او که کاملا متفاوت بود یک طرف، اما اینکه یک مجری را، هرچند که پزشک هم هست در کلینیک زیبایی و در فضای کاری متفاوت دیدیم، باعث شد که واکنش‌های زیادی در مواجهه با این موضوع نمایان شود.

عاطفه میرسیدی سال‌ها به عنوان مجری، خبرنگار و کارشناس حوزه‌ی بهداشت، درمان و سلامت در این سازمان فعالیت می‌کرد. ظاهراً میرسیدی پس از بازنشستگی در حوزه طب سوزنی و زیبایی فعالیت می‌کند و یک کلینیک زیبایی تاسیس کرده است.

ژیلا امیرشاهی و مهاجرتش

چندین هفته پیش از ماجرای کلینیک زیبایی میر سیدی، ژیلا امیرشاهی مجری صداوسیما با انتشار ویدئویی اعلام کرد که مهاجرت کرده و در کانادا حضور دارد. او سال‌ها در شبکه پنج سیما مجری برنامه «به خانه بر می‌گردیم» بود و در نهایت حدود دو ماه پیش با انتشار ویدیویی اعلام کرد که قصد دارد کلاس‌های آموزش فن بیان و سخنرانی را در شهر ونکوور برگزار کند. ژیلا امیر شاهی چندسالی بود که از صدا و سیما بازنشسته شده بود و حالا هم پس از مهاجرت تصمیم گرفته تا در همین حرفه، اما به نوعی دیگر فعالیت داشته باشد.

ماجرایی که ژیلا امیر شاهی را پس از مهاجرتش بر سرزبان‌ها انداخت، بحث مهاجرتش نبود، بلکه دلیل اصلی این موضوع پوشش و ظاهر متفاوتی بود که او در فضای مجازی از خود نشان داد.

کمی به قبل‌تر بازگردیم، سال ۱۳۹۸ بود که دو مجری از تلویزیون استعفا دادند، اولی صبا راد و دومی زهرا خاتمی‌راد و پس از این دو گلاره جباری بود.

استعفا و مهاجرت صبا راد

صبا راد مجری برنامه «به خانه برمی‌گردیم»، در پست اینستاگرامی خود نوشت: «این روز‌ها می‌خواهیم دلمان گرم شود نه سرمان… ضمن تشکر از حمایت‌های بی‌وقفه شما مردم عزیز در تمام سال‌های فعالیتم، از این طریق اعلام می‌کنم پس از ۲۱ سال کار در رادیو و تلویزیون، قادر به ادامه فعالیت در رسانه نیستم. دیگر نمی‌توانم…»

قطع همکاری صبا راد با تلویزیون در شرایطی است که این مجری معروف همکاری اش با صدا و سیما را از نیمه دهه ۷۰ با نویسندگی و گویندگی رادیو آغاز کرد و با اجرای برنامه «به خانه برمی‌گردیم» در شبکه تهران به شهرت رسید. همکاری او با این برنامه تلویزیونی در از سال ۱۳۹۶ تا ۱۳۹۸ با فراز و نشیب‌هایی همراه بود و حتی برای مدتی شایعه ممنوع التصویری اش به گوش می‌رسید. صبا راد متولد ۳۰ آبان ۱۳۵۹ در تهران، است، علاقه به بازیگری داشت، اما بصورت اتفاقی وارد اجرا شد.

خداحافظی زهرا خاتمی راد با تلویزیون

همزمان با صبا راد، زهرا خاتمی راد مجری برنامه «تصویر زندگی» و «برنامه خانواده» نیز در پست اینستاگرام خود اعلام کرد هرگز به تلویزیون باز نخواهد گشت. خاتمی راد همان زمان در این‌باره نوشت: «مردم سلام، ممنونم که تا امروز منو به عنوان مجری پذیرفتید دیگه هرگز به تلویزیون باز نخواهم گشت حلال کنید». این مجری صدا و سیما در ۲۶ آذر سال ۱۳۶۰ در شهر آخن آلمان به دنیا آمده است. خاتمی راد از سال ۱۳۸۴ به صورت جدی و مداوم وارد حرفه اجرا شد و کار خود را از شبکه یک سیما با برنامه «دخترانه» آغاز کرد. پس از آن در شبکه دو برنامه (تصویر زندگی) و در شبکه‌های جام جم، قرآن، و... فعالیت خود را ادامه داد.

گلاره جباری مجری و تهیه‌کننده صداوسیما از قطع همکاری خود با تلویزیون خبر داد، وی پس از صبا راد (مجری برنامه به خانه برمی‌گردیم) و زهرا خاتمی راد (مجری تصویر زندگی و برنامه خانواده) سومین مجری زنی بود که از همکاری با تلویزیون کناره‌گیری کرد، گلاره جباری متولد ۱ آذرماه ۱۳۶۷ در تهران است وی از ۱۶ سالگی کار در تلویزیون را با گزارشگری آغاز کرد و سپس در مقام تهیه‌کننده به تولید برنامه‌های تلویزیونی پرداخت. جباری متولد شمیرانات تهران و فارغ‌التحصیل رشته خبرنگاری از دانشکده خبر است.

وی از سال ۱۳۸۸ با برنامه صبح‌به‌خیر ایران اجرای زنده را شروع کرد و در برنامه‌های روز از نو، خونه زندگی شبکه دو سیما، شما بفرمایید شبکه ۲ و عینک شبکه جهانی جام جم، خانه مهر شبکه جهانی جام جم، ترنم جام در شبکه جهانی جام جم را اجرا کرده است. گلاره جباری پس از سیزده سال فعالیت در صداوسیما طی پستی در اینستاگرام خود از حضور در تلویزیون کناره‌گیری کرد.

علت استعفای مجریان صدا و سیما

در همان زمان بسیاری از اهالی رسانه علت استعفای صبا راد، گلاره جباری و زهرا خاتمی‌راد را ناآرامی‌های سال ۱۳۹۸ در ایران می‌دانند، علت این استعفا‌ها به طور کامل مشخص نشد، اما در نهایتت صبا راد همراه با همسرش مانی رهنما از کشور مهاجرت کردند.

البته ناگفته نماند که داستان عاطفه میرسیدی ژیلا امیر شاهی کمی از دیگر مجریان متمایز است چرا که هر دو پس از بازنشستگی از صداوسیما یا وارد یک عرصه دیگر در ایران شدند، یا مهاجرت کردند. اما سه مجری دیگر از اجرا در صداوسیما استعفا دادند.