5 عادت اشتباهی که باعث موخوره می شود/ چگونه از موخوره شدن جلوگیری کنیم

موخوره (dandruff) یا همان پوسیدگی سطحی پوست سر یک مشکل شایع است که به دلایل مختلف اتفاق می افتد که 5 اشتباه رایج در بروز ان نقش موثری دارد.
موخوره

سلامت مو به عوامل مختلفی بستگی دارد و مشکلات مختلفی نیز می تواند سلامت مو را به خطر بیاندازد یکی از این عوامل موخوره شدن است. علت موخره شدن موهای سر می‌تواند به عوامل مختلفی برگردد. در زیر چند عامل رایج برای موخره شدن موهای سر را بررسی می‌کنیم:

یک دمنوش خاص برای ریزش مو

  1. عوامل ژنتیکی: یکی از عوامل مهم در موخره شدن موهای سر، وراثت است. ژنتیک می‌تواند تعیین‌کننده ساختار موها باشد و به تنهایی موجب موخره شدن آنها شود.
  2. تغذیه نامناسب: مواد غذایی که به بدن ما ارائه می‌شود، می‌توانند بر روی سلامت موها تأثیرگذار باشند. تغذیه نامناسب و کمبود مواد غذایی مهم مانند ویتامین‌ها، مواد معدنی و پروتئین می‌تواند موجب ضعف و شکنندگی موها شده و موخره شدن آنها را ایجاد کند.
  3. استفاده نادرست از محصولات آرایشی و شیمیایی: استفاده افراطی از محصولات شیمیایی مو مانند رنگ‌های مو، افزایش دهنده‌ها و مواد شامپوی آسیب‌رسان می‌تواند باعث آسیب و ضعف موها شده و موخره شدن آنها را تسریع کند.
  4. استرس و فشار روحی: استرس مداوم و فشار روحی می‌توانند به مشکلات سلامتی موها، از جمله موخره شدن آنها، منجر شوند.
  5. بیماری‌های مزمن: برخی بیماری‌های مزمن مانند بیماری‌های تیروئید، نقص ایمنی و عوارض جانبی برخی داروها می‌توانند باعث موخره شدن موهای سر شوند.

نکات طلایی درباره ریزش مو/ آیا ریزش مو درمان دارد؟

پنج اشتباه رایج که باعث موخره می‌شود

پنج اشتباه رایجی که به موها آسیب می‌رسانند و نیز نحوه محدودسازی آسیب‌های برجای مانده از این اشتباهات گردآوری شده است

اشتباه شماره یک: شامپو زدن نوک و انتهای موها

وقتی ساقه و نوک موها را با شامپو مالش می‌دهید، فیبر مویی ضعیف می‌شود و در انتهای ساقه موها، دوشاخگی و شکستگی شکل می‌گیرد. مسئله بسیار مهمی که هنگام حمام باید به آن توجه داشته باشید این است که شامپو فقط برای تمیز کردن پوست سر طراحی شده است.

کف شامپو آنقدر هست که وقتی موهایتان را آبکشی می‌کنید، کثیفی و آلودگی موجود روی ساقه مو را از بین ببرد، به همین دلیل دیگر نیازی نیست که از ریشه تا نوک موها را با شامپو مالش دهید و اصطلاحاً موها را چنگ بزنید! بنابراین سر را کمی ماساژ دهید، با آب فراوان آبکشی کنید، آب موها را بگیرید و در نهایت نرم‌کننده بزنید. همین!

اشتباه شماره دو: شانه زدن نامناسب و نابهنگام موها

موهای خیس بسیار شکننده‌تر از موهای خشک هستند، بنابراین بیشتر مستعد شکستن هستند و هر مساله نامتعارفی می‌تواند به آن‌ها آسیب برساند؛ بنابراین باید مراقب باشید و خصوصاً هنگام شانه زدن، تهاجمی برخورد نکنید!

به هیچ عنوان موهای خیس را شانه نزنید. برای شانه زدن اصلاً نیازی نیست که از ریشه تا انتهای ساقه را درگیر کنید، چون گره‌های کوچک احتمالی موجود در موها، بزرگتر و در نهایت به پاره شدن تارهای مویی ختم می‌شود؛ بنابراین برای بازکردن گره موها از انتهای ساقه شروع کنید، با ضربات کوچکِ شانه‌ای دندانه‌دار، آرام و بدون کشیدن موها به سمت ریشه‌ها بروید..

اشتباه شماره سه: استفاده از سشوار خیلی داغ

بدون شک استفاده خیلی زیاد از سشوار (و هر ابزار برقی حالت‌دهنده مو) به موها آسیب می‌رساند. سشوار، از یک سو موها را به خوبی خشک می‌کند، اما از سوی دیگر رطوبت موجود در فیبر مویی را از بین می‌برد. به‌طوری که وقتی تمام رطوبت موجود در الیاف مویی از بین رفت، بوی سوختگی به مشام خواهد رسید! بنابراین برای جلوگیری از کم‌آبی ساقه موها و نیز بروز هرگونه موخوره ، پیشنهاد می‌کنیم که دمای سشوار را به درستی مدیریت کنید.

در ابتدا توصیه می‌کنیم از سشوار با دمای متوسط و تنظیم سرعت استفاده کنید تا مطمئن شوید که مو بیش از حد گرم نمی‌شود. هنگامی که حدود ۹۰ درصد موها خشک شدند، می‌توان دما را برای حالت دادن موها افزایش داد.

در پایان، یک دور از هوای سرد سشوار استفاده کنید تا پیوندهای داخلی موجود در ساختار موها بار دیگر برقرار شود.

اشتباه شماره چهار: باز کردن موخوره‌ها و شکستگی‌های موجود در نوک موها

شاید خودتان متوجه عمق قضیه نباشید، ولی وقتی موخوره‌ها را دستکاری یا باز می‌کنید، عملاً به ساقه مو آسیب می‌رسانید. بله، با این کار کوتیکول مو (بیرونی‌ترین لایه ساقه مو) و نیز کورتکس مو (لایه میانی ساقه مو) به شدت آسیب پذیر می‌شوند و در نهایت استحکام مو و انعطاف‌پذیری آن به مرور زمان از بین می‌رود.

برای محدود کردن آسیب‌های احتمالی، توصیه می‌کنیم که نوک موهای خود را مرتب کوتاه کنید.

اشتباه شماره پنج: کوتاه نکردن موها به اندازه کافی

با کوتاه نکردن شاخه شاخه‌ها یا همان موخوره‌هایی که نوک موها جا خوش کرده‌اند، عملاً شما به آن‌ها این امکان را می‌دهید که تا ساقه مو بالا بروند، عملی که به‌طور اجتناب‌ناپذیری منجر به شکستگی ساقه مو می‌شود. برای جلوگیری از این اتفاق، هیچ چیز موثرتر از کوتاهی با قیچی نیست.

اگر موهایتان شکاف خورده‌اند یا در اثر درمان‌های شیمیایی به شدت آسیب دیده‌اند، حتماً هر هشت هفته یکبار به کمک قیچی نوک موها را مرتب کنید تا حفظ سلامت آن‌ها تضمین شود.