فوت کوزه گری قورمه سبزی / قورمه سبزی سیاه و مجلسی / طرز تهیه قورمه سبزی جا افتاده

12 راز مهم قورمه سبزی سیاه و خوشمزه / یک معجون معجزه آسا برای قورمه سبزی/ خواص مهم لوبیا چیتی و لوبیا قرمز + دانلود ویدئو

وقتی یک قومه سبزی به روغن افتاده و خوش رنگ و لعاب می بینیم دیگر اختیار از کف می دهیم اما برای رسیدن به چنین خوشت خوش قیافه‌ای باید این 12 کار را انجام دهید
قورمه سبزی

زندگی رنگی | زندگی رنگی | قورمه سبزی یکی از اصیل‌ترین و محبوب‌ترین غذاهای ایرانی ست که به ثبت ملی رسیده است و قدمتی بین ۲۰۰۰ تا ۵۰۰۰ ساله دارد. معمولاً زمانی که قورمه سبزی روی گاز در حال پخت است تمام خاطرات کودکی در خانه مادربزرگ به یاد ما می‌آید. به‌طور کلی هر ایرانی برای پخت قورمه سبزی راهکار به خصوصی دارد و در واقع به‌نوعی مُهر مخصوص خود را روی این غذا می‌زند. یکی از معیارهای بهتر شدن این غذا استفاده از تکنیک‌هایی برای سیاه شدن قورمه سبزی است که ما در اینجا چند راهکار بسیار کاربردی در اختیار شما قرار خواهیم داد تا بتوانید یک قورمه سبزی اصیل و مجلسی طبخ کنید.

چه کار کنیم قرمه سبزی سیاه شود

قورمه سبزی غذای محبوب ایرانی‌هاست که هرکدام از شهرها و مناطق ایران از سبزی خاص و ترفندهای مخصوص به خود برای خوشمزه‌تر شدن این غذا استفاده می‌کنند. سبزی‌های این غذا ثابت است که متشکل از تره، گشنیز، جعفری و اسفناج یا برگ چغندر است. اما همان‌طور که گفته شد هر منطقه سبزی خاصی دارد که بر اساس ذائقه مردم آن شهر و دیار به خورشت اضافه می‌شود. این غذای محبوب و اصیل در گذشته پای ثابت تمام مهمانی‌ها بود و به‌نوعی غذای اعیانی پسند بود.

10 راهکار برای سیاه شدن قرمه سبزی

یکی از معیارهای خوب بودن قورمه سبزی تیره‌تر بودن رنگ این خورشت است که برای این امر ۵ راهکار وجود دارد:

انتخاب سبزی مناسب

در شهر‌های مختلف ایران، از انواع سبزی مختلفی برای قورمه‌سبزی استفاده می‌شود. اما عنصر ثابت در همه این دستور پخت‌ها، اسفناج و تره است. البته همان‌طور که می‌دانید، اسفناج در همه فصول در دسترس نیست و در چنین مواقعی می‌توانید از برگ چغندر استفاده کنید.

خورد کردن سبزی

برخلاف آش و کوکو که نیازی نیست سبزی خیلی خرد شود، برای خورش قورمه‌سبزی باید سبزی را حسابی ریز خرد کنید. سبزی‌هایی که درشت خرد شده باشند، حتی با مدت زمان پخت طولانی هم به اندازه لازم غلیظ نمی‌شوند و در نتیجه خورش شما به روغن نمی‌افتد. اگر از دستگاه سبزی خرد کن استفاده می‌کنید، حتما دو بار سبزی را خرد کنید. اگر هم از چاقو استفاده می‌کنید، بسیار با حوصله این کار را انجام دهید. حتما از چاقوی تیز استفاده کنید، چرا که باید سبزی خرد شود نه اینکه له شود.

سرخ کردن سبزی

سبزی خورشت را با روغنِ زیاد، روی حرارت خیلی کم سرخ کنید تا حدی که قهوه‌ای شود. خیلی مراقب باشید سبزی شما نسوزد و یا حتی حالت خشکی به خود نگیرد چراکه خورشت تلخ می‌شود.

چاشنی مناسب

به‌اندازه یک قاشق غذاخوری تمبر هندی یا رب انار و یا رب گوجه فرنگی داخل غذا بریزید. البته مراقب باشید چون لیمو عمانی داخل خورشت وجود دارد با اضافه کردن بیش از حد رب انار یا تمبر هندی ممکن است خورشت شما بیش از حد ترش شود.

گرد لیمو عمانی و پوست لیمو عمانی

از گرد لیموعمانی می‌توانید استفاده ‌کنید که تا حدودی رنگ خورشت را تیره می‌کند. لیمو عمانی دو نوع دارد: یک نوع آن تیره‌تر بوده که برای سیاه شدن قورمه سبزی بسیار مؤثر است.

پوست لیمو عمانی، اما باید در نظر بگیرید پوست لیمو عمانی قدری تلخ است. پیشنهاد می‌کنیم لیمو عمانی را قبل از اضافه کردن به خورشت قدری در آب، بجوشانید تا تلخی آن گرفته شود.

شنبلیله خشک

هنگام سرخ کردن سبزی قرمه سبزی مقداری شنبلیله خشک به سبزی اضافه کنید. البته زمانی این سبزی را اضافه کنید که باقی مواد کامل سرخ شده باشد؛ چراکه اگر شنبلیلهِ خشک را زیاد سرخ کنید تلخ می‌شود.

تبخیر آب سبزی

هنگام سرخ کردن سبزی، ابتدا سبزی را بدون روغن در ماهیتابه بریزید تا آب سبزی کشیده شود. سپس روغن فراوان ریخته و سبزی را سرخ کنید. اگر از ابتدا روغن بریزید تمام روغن به خوردِ سبزی می‌رود و سبزی شما بعد از سرخ شدن خشک می‌شود.

نمک خورش

سعی کنید نمکِ خورشت را ۵ دقیقه آخر به غذا اضافه کنید. این کار باعث می‌شود خورشت شما بهتر جا بیفتد.

اسفناج و لعاب بیشتر

می‌توانید از اسفناج برای لعاب‌دار کردن خورشت استفاده‌ کنید اما این را هم در نظر بگیرید که اسفناج در ترکیب اصلی سبزی‌های قورمه سبزی نیست. پس برای جلوگیری از برگشتن طعم غذا سعی کنید زیاد اضافه نکنید.

حفظ طعم غذا

اگر هنگام خرد کردن سبزی، آب انداخت سعی کنید آب را دور نریزید و هنگام پخت خورشت آب را داخل قرمه سبزی اضافه کنید تا طعم اصلی سبزی حفظ شود.

گوشت مناسب و تفت دادن مناسب

نظر آشپزهای ماهر و باتجربه این است که گوشت قرمه سبزی بهتر است راسته گوسفندی باشد. چرب‌تر بودن گوشت به خوشمزه‌تر شدن غذا کمک می‌کند. بهتر است گوشت را خیلی ریز خرد نکنید تا داخل غذا خوب دیده شود.

میزان تفت دادن سبزی، کاملا به سلیقه شما بستگی دارد. بعضی‌ها سبزی را بسیار زیاد تفت می‌دهند تا جایی که خورش قورمه‌سبزی کاملا سیاه می‌شود و بعضی نیز دوست دارند تا قورمه‌سبزی را کاملا سبز تهیه کنند. در هر صورت این اصل پا برجاست که باید سبزی تفت داده شود و بهتر است حتما گوشت نیز با آن تفت دهید تا حسابی خورش شما لعاب بیندازد.

آب زیاد، هرگز و استفاده از یخ

هر چقدر هم طرفدار خورش‌های آبکی باشید، نمی‌توانید انتظار داشته باشید تا خورش قورمه‌سبزی را هم خیلی آبدار و هم جا افتاده و به روغن افتاده درست کنید. بهترین کار این است که از همان ابتدا به اندازه کافی در خورش آب بریزید تا مجبور نشوید برای اینکه خورش کامل بپزد دوباره به آن آب اضافه کنید.

نکته آخر اینکه اگر برای حفظ سلامتی خود و خانواده نمی‌خواهید از روغن زیادی برای سرخ کردن سبزی استفاده‌ کنید و از طرفی می‌خواهید خورشت شما روغن داشته ‌باشد، پیشنهاد ما به شما این است که دو تا سه تکه یخ داخل قابلمه خورشت بیندازید.

معجون معجزه آسا برای قورمه سبزی

خواص مهم لوبیا چیتی و لوبیا قرمز

  • هر دو نوع لوبیا مخزن خوبی از مواد مغذی هستند و از آهن، پروتئین، فیبر و ویتامین‌های مختلفی مانند ویتامین B و فولات برخوردارند.
  • مصرف منظم لوبیا می‌تواند به بهبود سلامت قلب، کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های مزمن و حفظ سلامتی گوارش کمک کند.
  • از آنجا که لوبیا باعث افزایش سطح قند خون نمی‌شود، برای افرادی که دچار دیابت هستند نیز مناسب است